FAQ

 1. Chciałbym żeby wideorejestrator pozwalał na odczytanie numerów tablic rejestracyjnych. Który będzie najlepszy?
  Odczytanie tablic nawet na najlepszym rejestratorze nie zawsze będzie możliwe. Samo oczekiwanie jest mocno na wyrost. Machnij ręką przed oczami. Zobaczysz rękę czy smugę? Nasze oko w takich przypadkach widzi z częstotliwością ok 75Hz czyli rozróżnia płynnie 75 zmian obrazu na sekundę. Bardzo dobre kamery rejestrują obraz z częstotliwością 30Hz czyli ponad 2 razy mniejszą. Tak więc przy niewielkich różnicach prędkości, małej odległości, przyzwoitych warunkach oświetlenia dobra kamera ma szansę uchwycić numer rejestracyjny. Jednak w testach praktycznych przy dużych prędkościach jest to mało możliwe. Chyba że zainwestuje się w sprzęt naprawdę profesjonalny - typu GoPro za 2tyś PLN. Ale takiego cuda nie testowałem jeszcze w charakterze wideorejestratora.

  Poniżej zrzut ekranu z rejestratora BlackSys CF-100 przy prędkości 50km/h. To najwyższa półka rejestratorów z rzeczywistym próbkowaniem obrazu 30fps. Proszę zwrócić uwagę jak rozmazany jest samochód zaparkowany po lewej - różnica w prędkościach 50km/h. Nie ma możliwości żeby odczytać tablice. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce jeżeli sami będziemy się poruszać z prędkością zaledwie 25km/h i auto z naprzeciwka również 25km/h. Oczekiwanie że będzie można odczytać tablice rejestracyjne jest zdecydowanie na wyrost. Niemniej jednak postaram się przeprowadzić odpowiedni test różnych kamer na tę okoliczność. (Kliknij aby powiększyć)
  Zrzut ekranu z zapisu wideorejestratora - widoczność tablic rejestracyjnych
  Nawet bardzo dobry wideorejestrator nie zapewni widoczności tablic już przy różnicy w prędkościach ok 50km/h


 2. Kupiłem dobry rejestrator, a po jakimś czasie wideo mi się zacina i generalnie jakość spadła. Czy urządzenie jest uszkodzone?
  Wideorejestratory zapisują na kartach pamięci, które mają ograniczoną liczbę cykli zapisu. Ponieważ zapis jest ciągły karty są nadpisywane praktycznie codziennie i zwyczajnie się zużywają. Takie objawy jak utrata jakości niekoniecznie są wadą urządzenia może to być zużycie karty. Spróbuj sformatować kartę pamięci w urządzeniu (jeśli posiada taką funkcję) jeśli to pomoże to znasz już przyczynę, ale uważaj Twoje problemy mogą się szybko powtorzyć ze względu na zużycie karty. Tak na marginesie - na kartach nie oszczędzaj! W momencie kolizji może się okazać, że nie masz nagrania, a nie znasz dnia ani godziny.

  Poniżej przykład nagrania na zużytej/niskiej jakości karcie SD (wideorejestrator RoadEye)
  Przykład filmu zapsanego na zużytej karcie SD
  Przykład filmu zapsanego na niesprawnej karcie SD


 3. Ile diód LED musi mieć wideorejestrator żeby dobrze nagrywał w nocy?
  Diody LED potrafią doświetlić najwyżej 2-3m w zależności od ich liczby, ale w żaden sposób nie pomogą w nagraniu podczas jazdy. Tak więc diody LED są zupełnie zbędne w wideorejestratorze. Nic nie zastąpi układu optycznego dobrej jakości, który poradzi sobie bez doświetlania. Dodatkowe diody LED to "tani marketing" wspomagający sprzedaż niskiej klasy produktów, które teoretycznie są lepiej wyposażone, bo mają więcej osprzętu. Nic bardziej mylnego. Jak rejestrator ma diody LED to raczej jest bardzo marny.
 4. Na ile ważny jest kąt widzenia kamery? Wybrać kamerę z obiektywem 150o czy wystarczy 120o?
  Żeby sensownie nagrać szerszy obraz potrzebna jest szersza matryca, która obejmie swym zakresem większą przestrzeń. Próbując upchnąć większy kąt widzenia na zwykłej matrycy powiększa się nam efekt rybiego oka, który jest niepożądany ze względu znaczącej utraty jakości na lewym i prawym skraju ekranu i w konsekwencji zmniejszeniu przydatności dowodowej. Niemożliwe jest bowiem wyznaczenie proporcji odległości poszczególnych elementów obrazu. Obiektyw 120-130o nie powinien znacząco zniekształcać obrazu, ale obiektyw o dużo większym kącie - np 150o da nam dużo większe zniekształcenie. Przy okazji zrobię odpowiedni test i zaprezentuję wyniki.
  Z pobieżnego doświadczenia w tej kwestii mogę powiedzieć, że część kamer które miałem w rękach ma w rzeczywistości ok 100o mimo iż producent deklaruje 120 czy 150 stopni. Wiadomo - trudne do sprawdzenia, a deklaracja nic nie kosztuje. Który klient sie nabierze - zysk dla producenta.


 5. Sprzedawca poleca mi produkt z niską rozdzielczością, a obok na półce jest rejestrator HD w tych samych pieniądzach.Co robić?
  Rozdzielczość jest tylko jedną z wielu czynników dobrej jakości obrazu, ale zdecydowanie nie najważniejszą. Poza tym rozdzielczość matrycy nie zawsze przekłada się na rzeczywistą rozdzielczość nagrania. W większości produktów, na które nakleja się dziś naklejkę wideorejestrator stosowane są kamery zaprojektowane do robienia zdjęć, a nie filmów. Efektem jest nagranie mało wyraźne, rozmazane obrazy i wielkie piksele, których w wysokiej rozdzielczosci nie powinno być widać. Dobrej jakości kamera niskiej rozdzielczości da lepszy obraz, bardziej wyrazisty i czytelny niż słaba kamera HD czy Full HD.

  Poniżej przykład z kamery zapisującej z rozdzielczością DVD i obok kamera HD. Stopklatka z tego samego momentu trasy. Porównaj rozmazanie filarów wiaduktu i reakcję na światło
  BlackSys CW-100 rozdzielczość 720x480 (DVD)Kamera chińska rozdzielczość 1280x720 (HD)
  Podsumowując rozdzielczość nie jest decydującym parametrem kamery, na pewno też nie najmniej ważnym. Dużo ważniejsza jest z pewnością częstotliwość próbkowania obrazu przekładająca się na ostrość takiej stopklatki. Dużo ważniejsza jest stabilna praca w zróżnicowanych warunkach oświetlenia. Czy na powyższym obrazie HD widzisz co jest przed renówką? No właśnie.