Ściema handlowa - czyli jak producenci wideorejestratorów próbują wcisnąć Ci bubla

Generalnie jak napisałem w różnych innych miejscach tej witryny większość tzw. wideorejestratorów to zlepek różnych komponentów nie zawsze optymalnie dobranych. Niestety kluczem doboru jest cena - czyli koszt. Współpraca matrycy i chipsetu często nie jest kompatybilna. Zapis filmu to złożony proces. Standard zapisu zdefiniowany przez kodek może być bardzo wysoki. Pytanie czy dane obrazu przekazane do nagrania będą równie wysokie. Obrazowo można powiedzieć, że zamawiając paletę cegieł możemy dostać pełną paletę EUR dobrej twardej cegły o idealnych wymiarach, a możemy dostać 100szt kiepskiej niewymiarowej cegły załadowane na paletę. Na pierwszy rzut oka to samo ale w rzeczywistości różnica jest wielka.

Poniżej kilka przykładów ściemy handlowej:

Oszukana rozdzielczość - czyli ściema interpolacji (obejżyj na Youtube)
Dziś dostałem do testowania kolejny rejestrator HD 1280x720 markowany jako Carcam - cena detaliczna 260zł brutto. Idealny przykład ściemy. Zapisany plik ma w prawdzie deklarowaną rozdzielczość 1280x720 ale sam sensor kamery ma rozdzielczość 4 krotnie mniejszą! Na oko matryca daje obraz VGA lub nieco gorszy czyli w okolicach 640x480, który jest interpolowany do 1280x720.
Czyli nie dosyć, że oferta jest kłamliwa, to jeszcze rozmiar pliku wynikowego jest większy niż gdyby był zapisany w oryginalnej rozdzielczości matrycy. Ma to niebagatelny wpływ na żywotność karty i czas przechowywania nagrań - nie oszukujmy się to wszystko są wyższe koszty eksploatacji.

videoejestrator Carcam - oszukana rozdzielczość - czyli ściema interpolacji
Zrzut ekranu pomniejszony do rozdzielczości 640 x *. Obraz jest zdecydowanie bardziej ostry dzięki zminimalizowaniu wpływu interpolacji.
Kliknij by zobaczyć obraz w oryginalnych rozmiarach.


magiczne FPS - ściemnione 30fps
Analogicznie jak z rozdzielczoscią tak samo jest z liczbą klatek na sekundę (fps - frames per second). Chipset i kodek dają swoje 30fps a dane z matrycy płyyynnnnąąąąąą wooooooolnoooooo. Przypomnijmy sobie niższy FPS - bardziej rozmazany obraz. I znowu mamy duży film na którym mało widać. Prawdę o rejestratorze zawsze powie Ci nagranie nocne - tylko na podstawie takiego nagrania podejmuj decyzję o zakupie.
Poglądowe zdjątko i film wkrótce.